Klinika Olszewscy
ul. Grunwaldzka 87/91 m 4 | 80-244 Gdańsk | tel. +48 696 910 919



NIETRZYMANIE MOCZU - CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ
DLACZEGO MIĘŚNIE DNA MIEDNICY POTRZEBUJĄ TRENINGU
Mięśnie dna miednicy, niewielkie i ukryte głęboko w ciele, mają ogromne znaczenie dla komfortu naszego życia. Odpowiadają za prawidłowe położenie narządów miednicy mniejszej oraz działanie układów: moczowego, pokarmowego i płciowego. Choć są niewielkie i ruszają się w niewielkim stopniu w porównaniu do mięśni nóg czy rąk, są niezbędne w czynnościach fizjologicznych (wydalanie) oraz seksualnych. Prawdą jest, że mięśnie dna miednicy tracą elastyczność z wiekiem, dlatego na ich osłabienie i w konsekwencji trudności z utrzymaniem moczu narzekają osoby w dojrzałym i podeszłym wieku. Sporą grupę pacjentów wymagających treningu stanowią również młodsze kobiety, np. po porodach. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie ciąży mięśnie dna miednicy rozciągają się. Dodatkowym obciążeniem jest dla nich poród naturalny, zwłaszcza gdy waga noworodka przekracza 4 kg. Brak intensywnego treningu mięśni w trakcie ciąży i po porodzie sprawia, że u nawet młodych kobiet pojawia się problem Wysiłkowego Nietrzymania Moczu (WNM). Kolejnym czynnikiem nadwyrężającym mięśnie dna miednicy jest dźwiganie ciężarów. WNM może dotyczyć także osób uprawiających cross fit czy inny sport związany z podnoszeniem ciężarów lub podskokami.
PROBLEMY Z UTRZYMANIEM MOCZU DZIELIMY NA:
Wysiłkowe Nietrzymanie Moczu (podczas zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej np. przy kichaniu, kaszlu, śmiechu, podskokach, podnoszeniu ciężarów) z powodu osłabienia mięśni dna miednicy.
Naglące nietrzymanie moczu, związane z nagłą potrzebą oddania moczu, która jest nie do opanowania. Może być objawem cukrzycy i jest leczone fakże farmakologicznie.
Mieszane nietrzymanie moczu, łączące objawy obu wcześniej opisanych typów.
BIERNOŚĆ, WYCOFANIE, DEPRESJA. DO CZEGO PROWADZI PROBLEM, GDY JEST UWAŻANY ZA WSTYDLIWY
Tabu, jakim jest problem nietrzymania moczu, sprawia, że kobiety cierpiące na tę dolegliwość wycofują się z aktywnego życia. Czy wiesz, że ponad 1/3 kobiet w wieku od 45 do 50 lat unika aktywności sportowej ze strachu przed inkontynencją? Inne badania mówią, że problemy z nietrzymaniem moczu nierzadko powodują zaburzenia psychiczne, w szczególności depresję. National Association For Continence podaje, że 54% kobiet z nierozpoznanym nietrzymaniem moczu traci pewność siebie, a 45% uskarża się na utratę relacji intymnych
PIERWSZE OBJAWY INKONTYNECJI
Osłabienie mięśni dna miednicy nie daje o sobie wcześniej znać w gwałtowny sposób. Kobiety mogą odczuwać na początku epizodyczne problemy z nietrzymaniem moczu oraz mniejszą satysfakcję seksualną. Z czasem jednak tego typu dolegliwości będą się nasilać, chyba że zaczniemy działać!
DLACZEGO SAMODZIELNY TRENING NIE JEST SKUTECZNY?
Właśnie z powodu osłabienia lub poluzowania mięśni dna miednicy kobiety nie są w stanie wywoływać odpowiednio intensywnych i długich oraz wyizolowanych skurczów. Próby treningów powszechnie nazywanych ćwiczeniami Kegla są więc często nieefektywne i tylko potęgują frustrację. Kobieta próbuje sobie poradzić sama z problemem, ale jej wysiłki nie dają pożądanej poprawy.
ALTERNATYWA DLA ĆWICZEŃ KEGLA
Rozwiązaniem jest zabieg, który wykonuje za kobiety prawidłowy, intensywny trening mięśni dna miednicy. Kilka sesji terapeutycznych wzmacnia mięśnie oraz przywraca kontrolę nad ich pracą. Trening mięśni dna miednicy odbywa się w ubraniu, nie wymaga więc żadnych specjalnych działań, a jedynie spędzenia pół godziny w specjalnym fotelu. Pełna seria 6 zabiegów jest przeznaczona do stosowania w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy w leczeniu nietrzymania moczu, a wzorzec motoryczny, wypracowany zaledwie w 3 tygodnie sprawia, że kobieta jest w stanie samodzielnie je ćwiczyć w odpowiedni sposób
JAK DZIAŁA URZĄDZENIE EMSELLA®?
BEZINWAZYJNA SIŁOWNIA DLA MIĘŚNI DNA MIEDNICY
EMSELLA to urządzenie do leczenia inkontynencji, czyli nietrzymania moczu. Wykorzystuje technologię HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology) w celu pobudzenia mięśni dna miednicy i przywrócenia kontroli nerwowo-mięśniowej. Kluczowa skuteczność opiera się na skoncentrowanej energii elektromagnetycznej, głębokiej penetracji i stymulacji całego obszaru dna miednicy. Jest to niezwykle silne skoncentrowane pole elektromagnetyczne. Wysoka intensywność tego pola pozwala na dotarcie odpowiednio zmodyfikowanej energii do mięśni w całym obszarze miednicy. EMSELLA posiada certyfikat amerykańskiej FDA (Food and Drug Administration) jako urządzenie skuteczne w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn.
BEZ ZDEJMOWANIA UBRAŃ
EMSELLA wykonuje za pacjenta trening mięśni dna miednicy, a emitowane przez urządzenie fale elektromagnetyczne HIFEM przenikają swobodnie przez odzież i kość miednicy. Dzięki temu pacjent nie musi zdejmować odzieży do zabiegu. Urządzenie już po kilku zabiegach wzmacnia i regeneruje mięśnie dna miednicy. Jego fenomen tkwi w biologicznie zbalansowanych skurczach, których liczba, intensywność i długość trwania jest nie do osiągnięcia podczas samodzielnego treningu. Dla wzmocnienia mięśni dna miednicy ważna jest też długość trwania skurczu oraz odpowiednia relaksacja mięśni. Urorehabilitanci wskazują, że większość kobiet wykonuje ćwiczenia Kegla niewłaściwie: za szybko, za słabo, bez odpowiedniego rozluźniania mięśni. HIFEM utrzymuje optymalnie długo wywołane skurcze, a potem zapewnia właściwy czas relaksacji. Pojedyncza sesja urządzeniem EMSELLA przynosi tysiące supramaksymalnych skurczów mięśni dna miednicy, które są niezwykle ważne w reedukacji mięśni pacjentów z problemem nietrzymania moczu. Technologia HIFEM to siłownia dla mięśni dna miednicy.
CZY TRENING MIĘŚNI DNA MIEDNICY URZĄDZENIEM EMSELLA JEST DLA MNIE?
Zainteresuj się technologią HIFEM jeśli, chociaż jedno z tych zdań opisuje twoją sytuację:
- Mimowolnie popuszczam mocz podczas podskakiwania, kichania, kaszlu, śmiechu, gwałtownej zmiany pozycji.
- Odczuwam częste parcie na mocz (ponad 8 razy w ciągu doby, częściej niż co 2 godziny).
- Mam nagłą potrzebę oddania moczu, której nie jestem w stanie opanować.
- Odczuwam parcie na mocz podczas ćwiczeń fizycznych.
- Rodziłam w sposób naturalny i nie wykonywałam ćwiczeń mięśni dna miednicy, chcę uniknąć w przyszłości kłopotów spowodowanych rozluźnieniem mięśni.
- Jestem po porodzie i chcę wzmocnić mięśnie dna miednicy.
- Jestem w okresie menopauzy lub po menopauzie i mam objawy osłabienia mięśni dna miednicy.
- Wykonuję wysiłkowe ćwiczenia fizyczne z podnoszeniem ciężarów i mam objawy nadwyrężenia mięśni dna miednicy.
- Odczuwam mniejszą satysfakcję seksualną, osłabione mięśnie dna miednicy zmniejszają odczucia podczas zbliżeń intymnych
WSKAZANIA
- Problemy z nietrzymaniem moczu (wysiłkowe, naglące, mieszane)
- Rozciągnięte mięśnie dna miednicy poporodzie
- Osłabione mięśnie dna miednicy na skutek dźwigania ciężarów i wysiłku fizycznego np. u sportowców
PRZECIWWSKAZANIA
- Ciąża
- Choroba nowotworowa
- Metalowe implanty w okolicy zabiegowej
- Rozrusznik serca i inne wszczepione urządzenia elektryczne, pompy leków
- Wkładka domaciczna (miedziana spirala)
- Niewydolność płuc i niektóre choroby serca
- Miesiączka występująca w dniu zabiegu
- Kolczyki i inna biżuteria w okolicach intymnych (zdejmujemy przed zabiegiem)
- Niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi
- Gorączka
- Padaczka
PRZEBIEG ZABIEGU
Zabieg jest tak komfortowy, że właściwie nie należałoby w ogóle używać słowa „zabieg”. Jest to rodzaj treningu mięśni głębokich dna miednicy, do którego pacjent nie zdejmuje odzieży. Swobodnie siada na krześle EMSELLA i przez dokładnie 28 minut jego mięśnie są stymulowane do intensywnej pracy. W trakcie jednej sesji urządzenie wywołuje ponad 11 tysięcy przypominających mrowienie skurczy. Ich intensywność jest dopasowywana do odczuć. Pacjentki określają doznania jako „przyjemne” albo „zaskakujące”, ponieważ na co dzień nie doświadczamy tak intensywnego treningu mięśni dna miednicy. Odczucia są tak dobrze akceptowane, że już podczas drugiego treningu wiele osób czyta książkę czy gazetę.
PO ZABIEGU
Po zabiegu pacjent wraca do normalnej aktywności i nie wymagamy żadnego specjalnego postępowania. To co może, ale nie musi, wystąpić to przejściowa bolesność oraz skurcze mięśni dna miednicy. Całkowicie normalnym, ale również rzadko występującym, odczuciem jest również przejściowy ból stawów lub ścięgien oraz czasowe zaczerwienienie skóry.
PIERWSZE EFEKTY
Wzmocnienia mięśni dna miednicy odczuwalne są po 2-3 zabiegach, co daje pacjentom ogromną satysfakcję.
JAK CZĘSTO NALEŻY WYKONYWAĆ ZABIEG URZĄDZENIEM EMSELLA?
Standardowa terapia to 6 treningów powtarzanych w odstępach minimum 2 dni. W praktyce oznacza to z reguły 2 zabiegi w tygodniu wykonywane w sumie przez 3 tygodnie.