background

Klinika Olszewscy

    ul. Grunwaldzka 87/91 m 4 | 80-244 Gdańsk | tel. +48 696 910 919

BADANIE CYTOLOGICZNE (CYTOLOGIA PŁYNNA, LBC)

Cytologia LBC (Liquid Based Cytology) to metoda diagnostyczna polegająca na pobraniu próbki komórek nabłonka szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki lub małego pędzelka, a następnie umieszczeniu jej w specjalnym płynie transportującym.


W porównaniu z tradycyjną cytologią, która polega na umieszczeniu pobranej próbki na szkiełku mikroskopowym i zastosowaniu specjalnych barwników, cytologia LBC przynosi szereg korzyści.


Przede wszystkim, umieszczenie próbki w płynie transportującym umożliwia dokładniejsze oczyszczenie próbki z krwi, śluzu czy innych substancji, które mogą utrudnić diagnozę. Ponadto, dzięki temu rozpuszczenie komórek nabłonka jest jednolite, co pozytywnie wpływa na jakość preparatu.


Cytologia LBC jest również bardziej wygodna dla pacjentek, ponieważ umożliwia przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) lub test na inne choroby przenoszone drogą płciową, z jednej pobranej próbki.


Cytologia LBC jest zalecana jako badanie przesiewowe w ramach programów profilaktyki raka szyjki macicy, a także w przypadku objawów niepokojących, takich jak krwawienia międzymiesiączkowe, bóle podbrzusza czy zmiany w wyglądzie i wydzielinie z dróg rodnych.